Guldbagge Gala 2021: Here are all the winners

Golden Beetle Gala Award winner and nominee for 2021

Top nominations list:

The Charter 7

Rabi` Uji Rabi` 6

“Watch out for the Jönsson League” 6

Nelly Rap – Monsteragent 6

Orca 5

“Psychosis in Stockholm” 5

The “other side” 4

Greta 3

the best movie:

“The Compact,” directed by Amanda Kernell

Greta, Nathan Grossman

Orca, Josephine Bornebusch

“Bird chart” by Eileen Fisk and Elinor Hallen

Winner: “Spring Uje Spring”, Henrik Schyffert

Best Director

Maria Buck on “Psychosis in Stockholm”

Nathan Grossman, for “Greta”

Winner: Amanda Kernell, for “The Charter”

Henrik Scheffert, for “Spring Uje Spring”

Best leader

Winner: Ane Dahl Torp, for “The Charter”

Irma von Platten, for “Inland”

Josephine Nelden on “Psychosis in Stockholm”

Josephine Stovkoper, for “Psychosis in Stockholm”

Best Leader:

Winner: Augie Prandelius for Spring Uje Spring

Adel Darwish, for “Ghabe”

Rolf Lasgard, for “My dad Marianne”

Johann Ryburg, for “Orca”

Best Supporting Actress

Winner: Lena Andre, for “My dad Marianne”

Mary Goranzon on “Watch out for the Jönsson League”

Eva Melander for “Inland”

Marianne Moore, for “Nelly Rap – Monsteragent”

Best Supporting Actor

Winner: Ahmed Fadel, for “Gabi”.

Sverir Goodnason on “The Charter”

Eric Johansson, for “Orca”

Vertanin wanted “the longest day”

Best case scenario

Josephine Bornebusch and Gunnar AK Jarvstad for “Orca”

Winner: Augie Prandelius for Spring Uje Spring

Maria Buck on “Psychosis in Stockholm”

Amanda Kernell on “The Charter”

Best haircut

Winner: Frederick Morheden, for “Breaking Surface”

Adi Ammanovic, for “Spring Uje Spring”

Sarah Patent Nicastro, for “Orca”

Best picture

Matthias Ducker and Jonathan Elburg

On “at the same time on earth”

Winner: Sophia Olson, for “The Charter”

Frida Wendell, for “Spring Uje Spring”

Best audio / sound design

Jens Johansson for The Average Color of the Universe

Frederick Jonsater, for “Watch out for the Jönsson League”

Winner: Frederick Lantz, for The Other Side

Best original music

Lars Greve on music at “Psykos i Stockholm”

Ono Helmerson on music for “Nelly Rapp – Monsteragent”

Winner: Ola Kvernberg for Music, “Only the Devil Live Without Hope”

The best visual effects

Chimney VFX for “Watch Out The Jönsson League”

Oscar Melander, Peter Bergmar, Hakan Ossian, Anders Niemann, and Pierre Niemann for “Andra Sedan”

Winners: Gilman Balsterman and Tony Cook, for Breaking Surface

suits

Winner: Kicki Ilander, for “Nelly Rapp – Monster Agent”

Daniela Kristelica, for “The Other Side”

Scilla Rorbey on “Watch out for the Jönsson League”

The best scenography

Sabine Hvid on “The Charter”

Winner: Linda Janson, on “Watch out for the Jönsson League”

Christian Olander, for “Nelly Rap – Monsteragent”

The best mask / makeup

Winners: Hanna Holm Löfgren, Eva von Bahr and Love Larson for “Nelly Rapp – Monsteragent”

Sarah Klang on “Watch out for the Jönsson League”

Daniela Kristelica, for “The Other Side”

Best Short Film

“You are old, you are free,” directed by David Olgren

Index, Nicholas Colophos

Winners: “A Heritage of Horses”, Anika Carlson and Jessica Carlson

Best Documentary Film

Winner: Greta, Nathan Grossman

Idomeni, David Aronwich

“Bird chart” by Eileen Fisk and Elinor Hallen

Best foreign movie

“Babyteeth”, Shannon Murphy

Winners: “To My Daughter” Al-Khatib and Edward Watts

Mank, David Fincher

READ  Her mother fell into psychosis - and now Maria Buck is making a movie about the experience

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *